top of page

Khenpo Cziołang

 

Khenpo Cziołang jest jednym z wybitnych uczonych tradycji Ningma, znawcą zarówno filozofii i kanonu buddyjskiego, jak i praktyk Wadżrajany. Jego nauki są powszechnie studiowane przez mnichów wielu klasztorów w Indiach, Nepalu i Sikkimie. Khenpo regularnie odwiedza Tajwan, Singapur, Los Angeles i Nowy Jork, przyciągając setki słuchaczy.

Khenpo Cziołang urodził się w Tybecie w 1955 roku. Kiedy miał pięć lat, jego rodzina uciekła do Indii i osiedliła się w Dardżelingu. Na polecenie Duddzioma Rinpocze podjął studia na założonym przez J. Św. Dalaj Lamę uniwersytecie w Waranasi, gdzie w roku 1978 otrzymał tytuł magistra. Kilka lat później na uniwersytecie Szantiniketan, pod opieką Czime Rigdzina Rinpocze, obronił pracę doktorską z zakresu filozofii buddyjskiej. Po ukończeniu studiów rozpoczął nauczanie na finansowanych przez rząd Sikkimu szedrach (wyższych szkołach buddyjskich), a także na szedrze klasztoru Gongdziang.

Od roku 1989, kiedy to Thartang Rinpocze zorganizował w Bodghaja pierwsze Ningma Mynlam, Khenpo La uczestniczy we wszystkich ceremoniach. Od wielu lat jest członkiem zarządu organizacyjnego Mynlam, w którym pełni funkcję sekretarza. Uczestniczy także jako konsultant w projekcie tłumaczenia na język angielski wszystkich nauk Buddy (projekt 84000), którego patronem jest Dzongsar Khjentse Rinpocze.

Khenpo Cziołang uważa, że miał to niezwykłe szczęście urodzić się w czasach, w których nauczali najwięksi mistrzowie. Większość nauk otrzymał od Kjabdzie Dodrupcziena Rinpocze. Jego innymi ważnymi nauczycielami byli Taklung Tsetrul Rinpocze, Duddziom Rinpocze, Dilgo Khjentse Rinpocze, Penor Rinpocze, Czadral Rinpocze oraz Dalaj Lama. Przez wiele lat Khenpo był jednym z najbliższych przyjaciół Khandro Tsering Czodron.

 

Obecnie my także mamy możliwość czerpania ze skarbnicy mądrości Khenpo Cziołanga. W swej dobroci odwiedza on ośrodek Dropan Ling w Darnkowie. Nie tylko tłumaczy przekazy Czime Gjaltsena Rinpocze, a wcześniej Taklunga Tsetrula Rinpocze, ale i sam udziela bezcennych nauk.

bottom of page