top of page
1200px-2018_Gompa_Drophan_Ling_w_Darnkow
f764fc_c8d228a9674f4260bafb1f6d4bf2beb8~

Ośrodek Dropan Ling

Dropan Ling (tyb. Pożytek dla wszystkich) jest głównym europejskim centrum buddyzmu tybetańskiego linii Khordong i Dziangter tradycji Ningma.
Gompa została założona przez Czime Rigdzina Rinpocze w miejscu przypominającym otoczenie klasztoru Khordong w Tybecie i, według lamów, obdarzonym wieloma szczególnymi właściwościami.

Początki ośrodka datują się na lato 1995 roku, kiedy Rinpocze otrzymał
w darze od swoich uczniów położone wśród lasów Gór Stołowych gospodarstwo rolne. Według zamierzeń Rinpocze miała tu powstać świątynia, w której jego uczniowie mogliby praktykować Dharmę przekazaną przez buddę Siakjamuniego i Padmasambhawę.

W tamtych czasach nie było tu drogi, wody ani prądu, a jednak miejsce 
oczarowało nas wszystkich, zarówno polskich, jak i zagranicznych uczniów Rinpocze. Podjęte w 1998 roku przygotowania do pierwszego kursu na terenie ośrodka, były jednocześnie początkiem prac nad jego budową.

 

Od tamtej pory Dropan Ling stał się miejscem, w którym regularnie przekazywane są nauki i odbywają się praktyki grupowe oraz indywidualne odosobnienia. Nauk udzielili tu: Czime Rigdzin Rinpocze, Taklung Tsetrul Rinpocze, Tulku Thondup Rinpocze, Rigdzin Pema Rinpocze, Khandro Rinpocze, Czime Gjaltsen Rinpocze, Tulku Urgjen, Khenpo Cziołang, Tulku Dagpa, Gudrun Knausenberger, James Low i Martin Boord. Każdego lata, zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez Czime Rigdzina Rinpocze w 1997 roku, europejska sangha Khordong ofiarowuje tu 100 000 lampek maślanych w intencji pokoju na świecie i szczęścia wszystkich istot.

bottom of page