top of page

Tulku Migme Dordże

 

Tulku Migme Dordże urodził się w roku 1953 w Kalimpongu w Indiach, jako najstarszy syn Czime Rigdzina Rinpocze. Na długo przed jego narodzinami,
w czasach gdy Czime Rigdzin Rinpocze żył w klasztorze Khordong w Tybecie, jego rdzenny guru, Tulku Tsurlo przepowiedział, że najstarszy syn Rinpocze będzie inkarnacją lamy i że pewnego dnia po dziecko przybędą wysłannicy z Kham, by je zabrać do jego klasztoru i intronizować jako tulku. Tulku Tsurlo przepowiedział także, że jeżeli dziecko powróci do Tybetu, zostanie zabite przez Chińczyków.
Kiedy Migme Dordże miał około 4 lat, do Kalimpongu przybyła delegacja, poszukująca inkarnacji lamy z ich klasztoru w Kham. Czime Rigdzinowi Rinpocze przedstawiono dowody potwierdzające, że jego syn jest poszukiwanym tulku. Matka Tulku Migme stanowczo sprzeciwiła się oddaniu dziecka. Jej młodsza siostra oraz syn zmarli na ospę i nie chciała stracić także syna.

Migme Dordże był wychowywany jak zwyczajne dziecko. Czime Rigdzin Rinpocze kilkukrotnie próbował umieścić go w szkole dla dzieci tybetańskich, jednak przyjaciele przekonywali go, że skoro Migme mieszka w Indiach i nie powróci do Tybetu, powinien otrzymać gruntowne wykształcenie indyjskie. Rinpocze dokładał wielu starań, by syn biegle władał językiem tybetańskim, lecz mieszkając w Indiach, musiał przede wszystkim poznać kilka innych języków i na dogłębną naukę tybetańskiego nie starczyło już czasu.

Przebywając w domu rodzinnym Tulku spotykał na co dzień największych mistrzów buddyzmu tybetańskiego. Dom Czime Rigdzina Rinpocze odwiedzali tak wielcy lamowie jak Duddziom Rinpocze, Dodrubczien Rinpocze, Dilgo Khjentse Rinpocze, XVI Karmapa, Kalu Rinpocze, Sakja Trizin Rinpocze i wielu innych. W tamtych czasach byli oni nikomu nieznanymi uchodźcami z Tybetu i Rinpocze pomagał im jak mógł odnaleźć się w nieznanym kraju.

W roku 1973 Tulku Migme ożenił się z malarką Sunritą, która po ślubie przyjęła nazwisko Sunrita Lama. W roku 1975 wyjechał z żoną do Delhi i rozpoczął naukę pilotażu. W roku 1977 otrzymał licencję pilota, odbył kilka lotów pasażerskich, jednak z powodu niemożności znalezienia pracy, zmuszony był powrócić do Kalimpongu, gdzie zajął się handlem. Wkrótce jednak ponownie wyjechał do Delhi, by jego córka, Sonam Palmo Lhamo, mogła otrzymać dobre wykształcenie i studiować medycynę.

W roku 1978 Tulku rozpoczął pracę jako nawigator na statkach handlowych. Zrezygnował z niej w roku 1985 na prośbę córki, które źle znosiła rozłąkę z ojcem. Tulku ma dwoje dzieci: córkę Sonam Palmo Lhamo, która obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych i jest lekarzem, oraz syna Dzigme Dordże, który właśnie otrzymał doktorat z filozofii na uniwersytecie w Wiswa Bharati w Szantiniketan. W roku 2005 Tulku przeprowadził się do Gangtoku, stolicy Sikkimu, gdzie mieszka do dziś.

Tulku Migme Dordże po raz pierwszy wyjechał na Zachód w roku 1999, towarzysząc swojemu ojcu w jego podróży do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wkrótce po tym odwiedził także Polskę.

Tulku Migme co roku przyjeżdża do Dropan Ling. Przez wiele lat zgodnie z życzeniem Czime Rigdzina Rinpocze prowadził praktykę ofiarowania lampek maślanych. Nie udziela formalnych nauk, ale jest uważany przez sanghę Khordong za nauczyciela, gdyż swoim zachowaniem, oddaniem dla praktyki i skromnością na co dzień pokazuje czym jest praktyka Dharmy w życiu codziennym. Od wielu lat jest dla nas wzorem i inspiracją.    

bottom of page